COMMUNITY INSPIRATION AWARDS 2016

The finalist and winners of this year’s Community Inspiration Awards were announced at the 6th award ceremony on Thursday 28th July 2016. The Community Inspiration Award is a unique initiative of the Community Foundation, to recognise outstanding contributions made by staff from public sector organisations and ordinary members of the community who have made extra ordinary contributions.

Our judges have shortlisted 80 nominees from the hundreds of high calibre nominations received this year from West Midlands and surrounding areas. Awards were presented to 28 finalists and 20 winner by a host of MPs, and chief officers from public sector bodies.

Details of the awards and finalist and winner for each award were as follows:

 

1.Public Services Category

Community Reassurance Award

CRA: To recognise the outstanding contribution made by a person or a team who have worked hard with the community to successfully improve community safety and reduced fear of crime in an area.

Shortlist 1: Muhammad Altaf | Street Watch (1st Finalist )

Shortlist 2: PC Mohammed Najib | West Midlands Police

Shortlist 3: Lutfur Rahman Raju | Walsall Council

Shortlist 4: Sgt Alan Lawless | West Midlands Police (2nd Finalist)

Shortlist 5: Sgt Richard Jacques | West Midlands Police (winner)

2.Public Services Award

This award is to recognise the outstanding contribution made by an officer or a team who have gone the extra mile to respond to the service needs of the community and improve customer satisfaction. 

Shortlist 1: Bashir Ahmed | Canal and River Trust (1st Finalist)

Shortlist 2: Waqar Ahmed | Birmingham City Council

Shortlist 3: Anna Webster | Walsall Housing Group

Shortlist 4: Neil De-Costa | Birmingham City Council (2nd Finalist)

Shortlist 5: Nicci Collins | Birmingham City Council (Nicci Collins)

 

3.Fire Fighter Award

This award is to recognise an outstanding fire fighter or a team who have worked hard to reduce fire risks to save people/property.

Shortlist 1: Bloxwich Blue Watch | West Midlands Fire Service (Winner)

Shortlist 2: Vanessa Checketts & Joanne Gilbert | West Midlands Fire Service (1st Finalist)

Shortlist 3: Ladywood Fire Station white Watch | West Midlands Fire Service (2nd Finalist)

Shortlist 4:  The Casualty Simulation Group | West Midlands Fire Service

Shortlist 5: Adam Joyce | West Midlands Fire Service

4.Health & Well Being Award

This award is to recognise the significant contribution made to improve health and well-being of the community though their continuous dedication and commitment to help others going beyond their call of duty.

Shortlist 1: Equality and Diversity Team | West Midlands Fire Service (1st Finalist)

Shortlist 2: Nathan Dennis | First Class Legacy

Shortlist 3: Sadaqa blood, bone marrow and organ donation Peer Educator Project (2nd Finalist)

Shortlist 4: Mr Rajash Mehta | NHS Birmingham Crosscity CCG (Winner)

Shortlist 5: Aquarius

 

5.Education Services Award

This award is to recognise an individual or a team who have been innovative in creating better learning, education or awareness programme for young people and the community

Shortlist 1: Shorof Uddin | Microsoft

Shortlist 2: Tracy Jones, Louise Martin , Joanne Hastie | Birmingham Metropolitan College

Shortlist 3: Nicole Coates & Tracie Davies | Birmingham Metropolitan College (1st Finalist)

Shortlist 4: Green Hill Facility:  Sally Budd, Daryl Evans, Luke Wilkes, Bianca Darby, Chris Bennett (2nd Finalist)

Shortlist 5: Colin Ward | West Midlands Fire Service (Winner)

6.Media Award

This award is to recognise an individual or a media company that has promoted positive messages/productions to foster better community spirit.

Award Presenter:   Cllr Judy Foster | Deputy Leader Dudley Council

Shortlist 1: Corporate Communication | West Midlands Fire Service

Shortlist 2: George Day (Chicken George) | Genesis Radio (Winner)

Shortlist 3: HM Ashraf Ahmed |  Bangla Media

Shortlist 4: Asif Mehmood Bratlvi | Geo News (1st Finalist)

Shortlist 5: Sumaira Farrakh | Noor TV (2nd Finalist)

7.Business & Enterprise Awar

This award is to recognise businesses that have put the customer first and have made contribution to improve the local economy

Shortlist 1: Bangladesh Caterers Association West Midlands

Shortlist 2: Victoria Property Management

Shortlist 3: Al Miraj Banqueting Suite (2nd Finalist)

Shortlist 4: Iqbal Caterers (Winner)

Shortlist 5: AK Consulting (1st Finalist)

8.Community Organisation Award 

Shortlist 1: Beatfreeks

Shortlist 2: Smethwick Pakistani Muslim Association (1st Finalist)

Shortlist 3: Witton Lodge Community Association

Shortlist 4: Careers Advice Resources Establishment (2nd finalist)

Shortlist 5: Amirah Foundation (Winner)

 

COMMUNITY CATEGORY

 

9.Lifetime Achievement Award

This award is to recognise the outstanding achievements made by a person throughout their lifetime and is an inspiration to others

Award Presenter: Phil Bennion | Chairman British Group Liberal International

Shortlist 1: Ann Gallagher (Winner)

Shortlist 2: Maurice Irfan

Shortlist 3: Tony Fowler (1st Finalist)

Shortlist 4: Dr Peter John Rookes | Birmingham Council of Faiths

Shortlist 5: Mike Hopkins | Principal of South & City College Birmingham (2nd Finalist)

10.Duty to the Community Award

This award is to recognise a politician or a community activist for their dedication to serve the community through thick and thin to bring about improvements in their constituent area or to a community.

Shortlist 1: Tariq Jahan | Tariq Jahan Foundation (Winner)

Shortlist 2: Abu Alamgir

Shortlist 3: Syed Ahmed Maroof | Pakistan Consulate (1st Finalist)

Shortlist 4: Cllr Joy Squire | Worcester City Council (2nd Finalist)

Shortlist 5: Mohammed Foiz Uddin MBE | New Hope Birmingham

 

11.Bringing People Together Award

This award is to recognise outstanding an individual or a group who have improved community cohesion by bringing together people from different backgrounds and cultures to work together.

Award Presenter: Carl Foulkes | Assistant Chief Constable, West Midlands Police

Shortlist 1: Mr Rajash Mehta | SND

Shortlist 2: Alnajr Kadil

Shortlist 3: PC Mohammad Najib | West Midlands Police (Winner)

Shortlist 4: Phil Bennion (1st Finalist)

Shortlist 5: Wasim Dahma | Spring Housing Association (2nd Finalist)

12.Environmental Champion Award 

This award is to recognise an individual who has shown leadership in their local area by working together with communities and or organisations to respond to a community need and made a positive impact in their community.

Shortlist 1: Witton Lodge Community Association (Winner)

Shortlist 2: Nick Cleaver | Canal &  River Trust (1st Finalist)

Shortlist 3: Cllr Majid Mahmood | Birmingham City Council (2nd Finalist)

Shortlist 4: Ronald Brown | Community Wardens

Shortlist 5: Shale Ahmed | Aspire & Succeed

 

13.Sports Award

This award is to recognise an individual or a club that has supported people to realise their full potential and sporting talent.

Shortlist 1: Mohammed Mahmood Ali (Winner)

Shortlist 2: Al Nadir Kadir

Shortlist 3: White Collar Boxing

Shortlist 4: Diane Sawyers | Holford Drive Community Sports Hub (1st Finalist)

 Shortlist 5: Shannon Parsons | Moose Martial Arts Academy (2nd Finalist)

 

14.Volunteer Award

 

This award is to recognise an individual who has dedicated their time and energy voluntarily to an organisation or cause through which they have made a significant difference in the community.

Shortlist 1: Adam Aston-Moss (Winner)

Shortlist 2: Linda Thompson | Aquarius (1st Finalist)

Shortlist 3: Pamela Clarke | Birmingham St. Mary’s Hospice (2nd Finalist)

Shortlist 4: Eileen McCann  | Birmingham St. Mary’s Hospice (2nd Finalist)

Shortlist 5: James Clifford | South Essex Homes Digital Hub

 

15.Education Achievement Award

This award is to recognise an individual or an organisation who has been helping to make positive improvements to the environment

GCSE:  Genielle Alliyah Dearne

            Hussna Rani Khan

A Level: Adil Islam

Degree: Elizabeth Buckley

Education Achievement Award Winner: Sarah Gilbert |University of Birmingham

16.Good Neighbour Award

This award is to recognise someone with a heart of gold, who is always on hand to help out people in their area and make everyday life better for their neighbours.

Shortlist 1: Mohammad Altaf | Street Watch

Shortlist 2: Sameera Hussain | Help Your Neighbour (2nd Finalist)

Shortlist 3: Pat Langham- Service | St Nicholas Hospice Care (1st Finalist)

Shortlist 4: As Suffa Outreach Project (Winner)

Shortlist 5: Samiya Akhter | Sandwell Pakistani Muslim Assn.