DIAMOND SPONSORS 

AWARD SPONSORS 

COMMUNITY INSPIRATION AWARDS CEREMONY

6PM - 9PM THURSDAY 28 JULY 2016

COMMUNITY INSPIRATION AWARDS 2016

The finalist and winners of this year’s Community Inspiration Awards were announced at the 6th award ceremony on Thursday 28th July 2016. The Community Inspiration Award is a unique initiative of the Community Foundation, to recognise outstanding contributions made by staff from public sector organisations and ordinary members of the community who have made extra ordinary contributions.

Our judges have shortlisted 80 nominees from the hundreds of high calibre nominations received this year from West Midlands and surrounding areas. Awards were presented to 28 finalists and 20 winner by a host of MPs, and chief officers from public sector bodies.

Details of the awards and finalist and winner for each award were as follows:

 

Public Services Category

 

Community Reassurance Award

CRA: To recognise the outstanding contribution made by a person or a team who have worked hard with the community to successfully improve community safety and reduced fear of crime in an area.

Award Presenter:  David Jamieson | West Midlands Police and Crime Commissioner

 

Shortlist 1: Muhammad Altaf | Street Watch (1st Finalist )

Shortlist 2: PC Mohammed Najib | West Midlands Police

Shortlist 3: Lutfur Rahman Raju | Walsall Council

Shortlist 4: Sgt Alan Lawless | West Midlands Police (2nd Finalist)

Shortlist 5: Sgt Richard Jacques | West Midlands Police (winner)

Public Services Award

This award is to recognise the outstanding contribution made by an officer or a team who have gone the extra mile to respond to the service needs of the community and improve customer satisfaction. 

Award Presenter:  Cllr Peter Wiseman | Chairmen, Standards Committee Birmingham City Council

Shortlist 1: Bashir Ahmed | Canal and River Trust (1st Finalist)

Shortlist 2: Waqar Ahmed | Birmingham City Council

Shortlist 3: Anna Webster | Walsall Housing Group

Shortlist 4: Neil De-Costa | Birmingham City Council (2nd Finalist)

Shortlist 5: Nicci Collins | Birmingham City Council (Nicci Collins)

 

Fire Fighter Award

This award is to recognise an outstanding fire fighter or a team who have worked hard to reduce fire risks to save people/property.

Award Presenter: Simon Shilton | Area Commander, West Midlands Fire Service

 

Shortlist 1: Bloxwich Blue Watch | West Midlands Fire Service (Winner)

Shortlist 2: Vanessa Checketts & Joanne Gilbert | West Midlands Fire Service (1st Finalist)

Shortlist 3: Ladywood Fire Station white Watch | West Midlands Fire Service (2nd Finalist)

Shortlist 4:  The Casualty Simulation Group | West Midlands Fire Service

Shortlist 5: Adam Joyce | West Midlands Fire Service

Health & Well Being Award

This award is to recognise the significant contribution made to improve health and well-being of the community though their continuous dedication and commitment to help others going beyond their call of duty.

Award Presenter:  Cllr Majid Mahmood | Cabinet Member BCC

Shortlist 1: Equality and Diversity Team | West Midlands Fire Service (1st Finalist)

Shortlist 2: Nathan Dennis | First Class Legacy

Shortlist 3: Sadaqa blood, bone marrow and organ donation Peer Educator Project (2nd Finalist)

Shortlist 4: Mr Rajash Mehta | NHS Birmingham Crosscity CCG (Winner)

Shortlist 5: Aquarius

 

Education Services Award

This award is to recognise an individual or a team who have been innovative in creating better learning, education or awareness programme for young people and the community

Award Presenter: Mike Hopkins | Principal South & City College Birmingham

Shortlist 1: Shorof Uddin | Microsoft

Shortlist 2: Tracy Jones, Louise Martin , Joanne Hastie | Birmingham Metropolitan College

Shortlist 3: Nicole Coates & Tracie Davies | Birmingham Metropolitan College (1st Finalist)

Shortlist 4: Green Hill Facility:  Sally Budd, Daryl Evans, Luke Wilkes, Bianca Darby, Chris Bennett (2nd Finalist)

Shortlist 5: Colin Ward | West Midlands Fire Service (Winner)

Media Award

This award is to recognise an individual or a media company that has promoted positive messages/productions to foster better community spirit.

Award Presenter:   Cllr Judy Foster | Deputy Leader Dudley Council

Shortlist 1: Corporate Communication | West Midlands Fire Service

Shortlist 2: George Day (Chicken George) | Genesis Radio (Winner)

Shortlist 3: HM Ashraf Ahmed |  Bangla Media

Shortlist 4: Asif Mehmood Bratlvi | Geo News (1st Finalist)

Shortlist 5: Sumaira Farrakh | Noor TV (2nd Finalist)

Business & Enterprise Award

This award is to recognise businesses that have put the customer first and have made contribution to improve the local economy

 

Award Presenter: Neena Gill MEP |  Member of European Parliament

 

Shortlist 1: Bangladesh Caterers Association West Midlands

Shortlist 2: Victoria Property Management

Shortlist 3: Al Miraj Banqueting Suite (2nd Finalist)

Shortlist 4: Iqbal Caterers (Winner)

Shortlist 5: AK Consulting (1st Finalist)

Community Organisation Award 

Award Presenter: Cllr Joy Squires | Deputy Leader Worcester City Council

Shortlist 1: Beatfreeks

Shortlist 2: Smethwick Pakistani Muslim Association (1st Finalist)

Shortlist 3: Witton Lodge Community Association

Shortlist 4: Careers Advice Resources Establishment (2nd finalist)

Shortlist 5: Amirah Foundation (Winner)

 

COMMUNITY CATEGORY

 

Lifetime Achievement Award

This award is to recognise the outstanding achievements made by a person throughout their lifetime and is an inspiration to others

 

Award Presenter: Phil Bennion | Chairman British Group Liberal International

 

Shortlist 1: Ann Gallagher (Winner)

Shortlist 2: Maurice Irfan

Shortlist 3: Tony Fowler (1st Finalist)

Shortlist 4: Dr Peter John Rookes | Birmingham Council of Faiths

Shortlist 5: Mike Hopkins | Principal of South & City College Birmingham (2nd Finalist)

Duty to the Community Award

This award is to recognise a politician or a community activist for their dedication to serve the community through thick and thin to bring about improvements in their constituent area or to a community.

 

Award Presenter: Khalid Mahmood MP | Member of Parliament

 

Shortlist 1: Tariq Jahan | Tariq Jahan Foundation (Winner)

Shortlist 2: Abu Alamgir

Shortlist 3: Syed Ahmed Maroof | Pakistan Consulate (1st Finalist)

Shortlist 4: Cllr Joy Squire | Worcester City Council (2nd Finalist)

Shortlist 5: Mohammed Foiz Uddin MBE | New Hope Birmingham

 

Bringing People Together Award

This award is to recognise outstanding an individual or a group who have improved community cohesion by bringing together people from different backgrounds and cultures to work together.

 

Award Presenter: Carl Foulkes | Assistant Chief Constable, West Midlands Police

 

Shortlist 1: Mr Rajash Mehta | SND

Shortlist 2: Alnajr Kadil

Shortlist 3: PC Mohammad Najib | West Midlands Police (Winner)

Shortlist 4: Phil Bennion (1st Finalist)

Shortlist 5: Wasim Dahma | Spring Housing Association (2nd Finalist)

 

Environmental Champion Award 

This award is to recognise an individual who has shown leadership in their local area by working together with communities and or organisations to respond to a community need and made a positive impact in their community.

 

Award Presenter: Cllr Lisa Trickett | Cabinet Member Birmingham City Council

 

Shortlist 1: Witton Lodge Community Association (Winner)

Shortlist 2: Nick Cleaver | Canal &  River Trust (1st Finalist)

Shortlist 3: Cllr Majid Mahmood | Birmingham City Council (2nd Finalist)

Shortlist 4: Ronald Brown | Community Wardens

Shortlist 5: Shale Ahmed | Aspire & Succeed

 

Sports Award

This award is to recognise an individual or a club that has supported people to realise their full potential and sporting talent.

 

Award Presenter: Cllr Waseem Zaffar | Cabinet Member Birmingham City Council

 

Shortlist 1: Mohammed Mahmood Ali (Winner)

Shortlist 2: Al Nadir Kadir

Shortlist 3: White Collar Boxing

Shortlist 4: Diane Sawyers | Holford Drive Community Sports Hub (1st Finalist)

 Shortlist 5: Shannon Parsons | Moose Martial Arts Academy (2nd Finalist)

 

Volunteer Award

 

This award is to recognise an individual who has dedicated their time and energy voluntarily to an organisation or cause through which they have made a significant difference in the community.

 

Award Presenter: Angela Probert | Birmingham City Council Strategic Director

 

Shortlist 1: Adam Aston-Moss (Winner)

Shortlist 2: Linda Thompson | Aquarius (1st Finalist)

Shortlist 3: Pamela Clarke | Birmingham St. Mary’s Hospice (2nd Finalist)

Shortlist 4: Eileen McCann  | Birmingham St. Mary’s Hospice (2nd Finalist)

Shortlist 5: James Clifford | South Essex Homes Digital Hub

 

Education Achievement Award

This award is to recognise an individual or an organisation who has been helping to make positive improvements to the environment

 

Award Presenter: Julia King | The Baroness Brown of Cambridge

 

GCSE:  Genielle Alliyah Dearne

            Hussna Rani Khan

 

A Level: Adil Islam

 

Degree: Elizabeth Buckley

 

Education Achievement Award Winner: Sarah Gilbert |University of Birmingham

  

Good Neighbour Award

This award is to recognise someone with a heart of gold, who is always on hand to help out people in their area and make everyday life better for their neighbours.

 

Award Presenter: Syed Ahmed Maroof | Pakistan Consulate General

 

Shortlist 1: Mohammad Altaf | Street Watch

Shortlist 2: Sameera Hussain | Help Your Neighbour (2nd Finalist)

Shortlist 3: Pat Langham- Service | St Nicholas Hospice Care (1st Finalist)

Shortlist 4: As Suffa Outreach Project (Winner)

Shortlist 5: Samiya Akhter | Sandwell Pakistani Muslim Assn.

Community Inspiration Awards 2015

royale suite.png
royale suite.png
ET Logo.jpg
ET Logo.jpg
aw_logo_tm_highres.jpg
aw_logo_tm_highres.jpg
mishti desh logo.jpg
mishti desh logo.jpg

DIAMOND SPONSORS 

GOLD SPONSORS 

AWARD SPONSORS 

sponsor.jpg
sponsor.jpg
SHARIF.png
SHARIF.png
Untitled.png
Untitled.png
4fe7f31d-778d-44db-9e1a-ad2eadaf1c1f_image_jpeg.jpg
4fe7f31d-778d-44db-9e1a-ad2eadaf1c1f_image_jpeg.jpg
nzf.jpg
nzf.jpg
Groundwork-logo-white-on-green.jpg
Groundwork-logo-white-on-green.jpg
city fryer logo.jpg
city fryer logo.jpg

COMMUNITY INSPIRATION AWARDS 2015 LIST OF FINALIST AND WINNERS

 

 

 

Public Sector Category

 

1.         Community Reassurance Award

To recognise the outstanding contribution made by a person or a team who have worked hard with the community to successfully improve community safety and reduced fear of crime in an area.

 

 

Award Presenter:

Dave Thompson | Deputy Chief Constable | WM Police

Lucy Kenny | Ground Works

 

 

Finalist 1: Srgt Russel Webb | WM Police + Watch CMDR Paul Bayliss | WM Fire          

Finalist 2: Chris Hoare | Bham South West Residents Group

Winner: Mohammed Altaf | Shariff and Sons

           

2.         Public Services Award

This award is to recognise the outstanding contribution made by an officer or a team who have gone the extra mile to respond to the service needs of the community and improve customer satisfaction. 

 

 

Award Presenter:

Cllr Robert Sleigh | Leader | Solihull Metropolitan Borough Council

Ahmed Uddin | National Zakat Foundation

 

 

Finalist 1: Ken Brown | Birmingham City Council

Finalist 2: Zehnab Khatoon | Sandwell Council

Winner: Todd Wesley & Lakhvir Rellon | B’ham & Solihull Mental Health NHS Foundation Trust 

 

 

3.         Fire Fighter Award

This award is to recognise an outstanding fire fighter or a team who have worked hard to reduce fire risk to save people/property.

 

 

Award Presenter:

Gary Taylor | Assistant Chief Fire Officer | West Midlands Fire Service

Mohammad Ashikur Rahman | Mishti Desh Ltd

 

 

Finalist 1: Woodgate Valley  + Oldbury Fire Station | WM Fire Service

Finalist 2: Watch Commander Martin Hyett | WM Fire Service

Winner: Handsworth Fire Station | West Midlands Fire Service

 

 

4.         Health & Well Being Award

This award is to recognise the significant contribution made to improve health and well being of the community though their continuous dedication and commitment to help others going beyond their call of duty.

 

 

Award Presenter:

Sue Davis | Chair | Birmingham and Solihull Mental Health Foundation Trust

Adil Riaz | Islamic Relief

 

 

Finalist 1: Love Local | Emma Hookham

Finalist 2: Marmot Project Health + Well Being | WM Fire Service

Winner:   Sunny Dhadley | SUIT

 

 

5.         Education Award

This award is to recognise an individual or a team who have been innovative in creating better learning, education or awareness programme for young people and the community

 

 

Award Presenter:

Alastair Gibbons | Executive Director | Birmingham City Council                      

Ahmed Ali | Royale Suite

 

 

Finalist 1: The Aurora Project | West Midlands Fire Service

Finalist 2: Birmingham South and City College | Paul Morris

Winner: Rachel Turley | DotCom Children’s Foundation

 

 

6.         Media Award

This award is to recognise an individual or a media company that has promoted positive messages/productions to foster better community spirit.

 

 

Award Presenter:

Rt Hon Shabana Mahmood MP

David Harmon | Store Manager | Aston Tesco

 

 

Finalist 1:  Zahid Mehmood Khattak | ARY & Geo TV

Finalist 2: Muhammed Kaisarul Islam | ATN Bangla UK

Winner: Asian World Newspaper | Salma Ilyas

 

 

7.         Community Organisation Award

This award is to recognise an outstanding voluntary sector organisation or social enterprise that has had a  positive impact on the community through their continuous dedication and passion to help the community.

 

 

Award Presenter:

David Taylor | Director of Customer & Communities | Midland Hearts                                           

Usman Murtaza | Victoria Property Services

 

 

Finalist 1: Community Partnership for Selly Oak (CP4SO) | Barry Toon

Finalist 2: Banat ul Muslimeen | Sumaira Farrakh 

Winner: Anna Freeman | The Birmingham Crisis Centre

 

 

 

 

COMMUNITY CATEGORY

 

 

8.         Lifetime Achievement Award

This award is to recognise the outstanding achievements made by a person throughout their lifetime and is an inspiration to others.

 

 

Award Presenter:

Cllr Ray Hassell | Lord Mayor | Birmingham City

Aneesa Malik | Asian World Newspaper

 

 

Finalist 1: Pastor Eric Reid | Triumphant Church of God

Finalist 2: Zulfiqar Ahmed | Small Heath Community Forum

Winner: Jalal Uddin | Birmingham Council of Faith

 

 

9.         Duty to the Community Award

This award is to recognise a politician for their dedication to serve the community through thick and thin to bring about improvements in their constituent area or to a community.

 

 

Award Presenter:

Dave Thompson | Deputy Chief Constable | WM Police

Khalil Ahmed | Royale Suite

 

 

Finalist 1: Anthea McIntyre MEP| European Parliament

Finalist 2: Cllr Zahoor Ahmed | Sandwell Council

Winner: Cllr Jess Phillips | Birmingham City Council 

 

 

10.       Bringing People Together Award

This award is to recognise outstanding an individual or a group who have improved community cohesion by bringing together people from different backgrounds and cultures to work together.

 

 

Award Presenter:

Louise Jones | Executive Director Quality & HR | Birmingham Metropolitan College

Phil Bennion

 

 

Finalist 1: Robert Wilkinson | Robert Wilkinson Family Funfair

Finalist 2: Candy Woods | West Midlands Fire Service

Winner: Ann Poynton + Rita Hicken | Yew Tree + Tame Bridge Community Centre

 

 

11.       Community Leadership Award

This award is to recognise an individual who has shown leadership in their local area by working together with communities and or organisations to respond to a community need and made a positive impact in their community.

 

 

Award Presenter:

Rt Hon Shabana Mahmood MP

David Harmon | Store Manager | Aston Tesco

 

 

Finalist 1: Musleh Uddin | Bangladeshi Islamic Centre

Finalist 2: Salma Yaqoob | B’ham & Solihull Mental Health Foundation Trust

Winner: Razia Tariq Hadait | Small Heath Community Forum

 

 

12.       Community Dedication Award

This award is to recognise an individual who has dedicated their time and energy voluntarily to an organisation or cause through which they have made a significant difference in the community.

 

 

Award Presenter:

Cllr Robert Sleigh | Leader | Solihull Metropolitan Borough Council

Dr Mashuq Ally | Birmingham City Council

 

 

Finalist 1: Nassar Mahmoud | Unity FM

Finalist 2: Iqbal Soleman | Coalition of Civic Organisations

Winner: Chantal Lockey | The Foundation for Infant Loss Training

 

 

13.       Good Neighbour Award

This award is to recognise someone with a heart of gold, who is always on hand to help out people in their area and make everyday life better for their neighbours.

 

 

Award Presenter:                                        

Yvonne Mosquito | Deputy Police & Crime Commissioner | West Midlands Police

Salim Lorqat | Islamic Relief

 

 

Finalist 1: Chris Hoare | Bham South West Residents Group

Finalist 2: Denise Forsyth | Handsworth Helping Hands

Winner: Gregg Efesop | City Fryers

 

 

14.       Environment Champion Award

This award is to recognise an individual or an organisation who has been helping to make positive improvements to the environment

 

 

Award Presenter:

David Taylor | Director of Customer & Communities | Midland Hearts                                           

Salma Ilyas | Asian World

 

 

Finalist 1: Health and Safety Team | WM Fire Service

Finalist 2: Mohammed Altaf | Summerfield Street Watch

Winner: Peterborough Environment City Trust | Karen Lawrence 

 

 

15.       Business Award

This award is to recognise businesses that have put the customer first and have made contribution to improve the local economy

 

 

Award Presenter:

Alastair Gibbons | Executive Director | Birmingham City Council                      

Gary Taylor | Assistant Chief Fire Officer | West Midlands Fire Service

 

 

Finalist 1: Khan’s Kitchen | Abdur Rahman Khan

Finalist 2: TESCO (Aston) | Mark Van Beeuman

Winner:   Mishti Desh Ltd | Mohammad Ashikur Rahman

 

 

16.       Sports

This award is to recognise an individual or a club that has supported people to realise their full potential and sporting talent.

 

 

Award Presenter:

Rt Hon Jess Phillips MP

Ahmed Ali | Royale Suite

 

 

Finalist 1: Kash ‘The Flash’ Gill

Finalist 2: Muhammad Nural Islam | Bangladeshi Islamic Centre

Winner: Asim Khan | Attock Cricket Club 

 

 

Community Inspiration Awards 2014

Channel 9 News Video clip of Community Inspiration Awards 2014

 

The Community Inspiration Awards held on Friday 2nd May 2014, attracted a number of satellite news channels, which aired our awards ceremony.

The finalist and winners of the Community Inspiration Awards 2014 was announced on Friday 2nd May 2014 at the Al-Miraj Banqueting Suite. Hundreds of nominations were whittled down to 51 finalist to be considered for one of the 16 Award categories.

 

The Community Inspiration Awards has been organised by the Community Foundation, to recognise outstanding contributions made by staff from public sector organisations and members of the community, whose efforts have made a positive difference in the community and has inspired and motivated others.

 

The awards were presented by the Rt. Hon Lorley Burt MP, John Hemming MP, Shabana Mahmood MP, Phil Bennion MEP, David Owen OBE, Naz Khan Assistant Principal South and City College Birmingham, West Midlands Chief Fire Officer Phil Loach, and Chris Sims the Chief Constable for West Midlands Police.

 

The finalists and winners of each of the categories were as follows:

 

PUBLIC SECTOR CATEGORY

 

Community Reassurance Award Presented by: Chris SimsChief Constable WM Police

To recognise the outstanding contribution made by a member of the WM Police Service or a policing team who have worked hard with the community to successfully improve community safety and reduced fear of crime in an area.

 

Finalist:

PCSO Rob Cappella, WM Police, Lozells & Handsworth NT                          Nominator: Saidul Hoque, Citizen’s UK B’ham

Sgt. Russell Webb, WM Police, Yardley NT                                                        Nominator: Iqbal Soleman, Coalition of Civic Organisation

 

Winner: Soho Neighbourhood Policing Team WM Police                              Nominator: Sgt. Lawless, WM Police, Soho NTAwards

 

Public Services Award Presented by: Rt. Hon John Hemming MP

This award is to recognise an outstanding contribution made by an officer or a team from the council or housing association by going the extra mile to respond to the service needs of the community and improve customer satisfaction.

 

Finalist:

Ashok Patel Midlands Heart                                                                                    Nominator: Cllr Waseem Zaffar, Lozells & East Handsworth Ward

Jobseekers Allowance 25+ (age group) Team                                                   Nominator: Michelle Price, Dept. Work and Pensions

 

Winner:

Dr. Mashuq Ally, Birmingham City Council                                                          Nominator: Cllr Waseem Zaffar, Lozells & East Handsworth Ward

 

Fire Fighter Award Presented by: Phil Loach WM Chief Fire Officer

This award is to recognise an outstanding fire fighter or a team who have worked hard to reduce fire risk to save people/property.

 

Finalist:

Stephen McLean, West Midlands Fire Service                                                    Nominator: Adam Harper, West Midlands Fire Service

Sgt. Russell Webb, WM Police & WC Paul Bayliss, WM Fire Service             Nominator: Rob Davis, West Midlands Fire Service

 

Winner:

David Owen, Ladywood Fire Station                                                                      Nominator: Jason Jew West Midlands Fire Service

 

Health & Well Being Award Presented by: Rt. Hon Shabana Mahmood MP

This award is to recognise the significant contribution made by a health practitioner or a team to improve health and well being of the community though their continuous dedication and commitment to help others going beyond their call of duty.

 

Finalist:

Salma Lokat, Mashriq Challenge Resource Centre                                          Nominator: Jasbir, Sukhvir, & Jatinder Rai Service Users

Carers advice & Resource Establishment, Sandwell                                       Nominator: Tracey Smith, Sandwell Young Carers

 

Winner:

Steve Woods My Time CIC                                                                                     Nominator: Perwez Iqbal, South and City College Birmingham

 

 

Education Award Presented by: Naz KhanAssistant Principal, South & City College Birmingham

This award is to recognise an individual or a team who has been innovative in creating opportunities for people to get into education or complete their education who otherwise would not have studied.

 

Finalist:

Gemma McSweeny, West Midlands Fire Service: Hay Mills                               Nominator: WC Paul Johnson West Midlands Fire Service

Steven Mclean, West Midlands Fire Service: Ward End                                      Nominator: Katrina Harris, Midlands Fire Service

 

Winner:

Nicola Walters, Handsworth Wood Girls Academy                                              Nominator: Saidul Haque, Citizens UK BirminghamA

 

Media Award Presented by: Rt. Hon Lorely Burt MP

This award is to recognise an individual or a media company that has promoted positive messages/productions to foster better community spirit.

 

Finalist:

Nazrul Islam (Riyad Ahmed) Channel S                                                                 Nominator: Abdullah Ismail, Euroasia Legal Services

Joynal Islam, ATN Bangla Channel                                                                         Nominator: Iqbal Soleman, Coalition of Civic Organisation

 

Winner:

Ahmad Bosten, Unity FM Radio and Noor TV                                                        Nominator: Qudues Zafar, iEngage

 

 

Community Citizenship Award Presented by: Rt. Hon Phil Bennion MEP

This award is to recognise an individual or a team who has supported ex offenders or those at risk of offending  to reintegrate back into the community to become valued citizens.

 

Finalist:

PC Angela Warren Smith & Sergeant Leo Richards WM Police                           Nominator: Liz Astley, Birmingham City Council

Dennis Hamilton, Newtown Neighbourhood Forum                                              Nominator: Sergeant Michele Birch, WM Police: Aston NT

 

Winner:

Amy Freeman WM Police- Gangs Task Force                                                         Nominator: Soulia Yiasouma, Birmingham City Council

 

Community Organisation Award Presented by: David Owen OBE

This award is to recognise an outstanding voluntary sector organisation or social enterprise that has had a large positive impact on the community through their continuous dedication and passion to help the community.

 

Finalist:

SWEDA (Sandwell women’s enterprise development agency)                             Nominator: Icyline O’Connor, Millie’s Foundation

Mark Harland, Street Teams                                                                                         Nominator: Mrs Maxine Barlow, Central Fundraising Services

 

Winner:

Iqbal Nasim, National Zakat Foundation                                                                   Nominator: Mariam Malik, Greenland Primary School

 

 

COMMUNITY CATEGORY

 

Lifetime Achievement Award Presented by Rt. Hon John Hemming MP

This award is to recognise the outstanding achievements made by a person throughout their lifetime and is an inspiration to others.

 

Finalist:

Maurice Irfan Coles, The CoED Foundation                                                               Nominator: Mujahid Hussain, B’ham Darul Ulom Madrasa & High School

Sr. Helen Ryan, Sisters of Mercy at St Mary’s Convent                                             Nominator: Saidul Hoque Citizen’s UK Birmingham

 

Winner:

Dr. Molana Abdul Rahim Jami Masjid & Islamic Centre                                           Nominator: ATM Mukaram Hasan IFE Midlands

 

 

Duty to the Community Award Presented by Chris Sims Chief Constable WM Police

This award is to recognise a politician for their dedication to serve the community through thick and thin to bring about improvements in their constituent area or to a community.

 

Finalist:

Cllr Mariam Khan, Washwood Heath Ward                                                                 Nominator: Qudues Zafar, i Engage

Cllr Majid Mahmood, Hodge Hill Ward                                                                          Nominator: Qudues Zafar, i Engage

 

Winner:

Councillor Waseem Zaffar, Lozells and East Handsworth Ward                             Nominator: Saidul Haque Saeed, Birmingham Citizen’s UK

 

Bringing People Together Award Presented by David Owen OBE

This award is to recognise outstanding individuals or a group who have improved community cohesion by bringing together people from different backgrounds and cultures to work together.

 

Finalist:

Mohammed Saghir, Faiz ul Quran Masjid                                                                     Nominator: Mohammad Sultan Uddin, West Midlands Police

Sergeant Mustafa Mohammed, West Midlands Police                                               Nominator: Salma Khan, West Midlands Police

 

Winner:

Dominic Taylor, MY Time CIC                                                                                          Nominator: Jason Mistry, Locality Awards

 

Community Leadership Award Presented by Rt. Hon Phil Bennion MEP

This award is to recognise an individual who has shown leadership in their local area by working together with communities and or organisations to respond to a community need and made a positive impact in their community.

 

Finalist:

Mohammed Shafique, Asiana Community Project                                                     Nominator: Mohammed Ashraf, Sparkbrook Neighbourhood Forum

David Treadwell, Acocks Green Forum                                                                         Nominator: PC Victoria Manley, West Midlands Police: Acocks Green

 

Winner:

Syed Anwar Babu, IFE Midlands                                                                                      Nominator: Abdullah Ismail, Euroasia Legal Services

 

Community Dedication Award Presented by Rt. Hon Lorely Burt MP

This award is to recognise an individual who has dedicated their time and energy voluntarily to an organisation or cause through which they have made a significant difference in the community.

 

Finalist:

Mr Charles le page, Sampson Road Residents Association                                   Nominator: Mr Javed Khan, Sampson Road Residents Association

Ms Janet Thorne, Christmas Day Together                                                                  Nominator: Fr. Jeremy Dussek, Christmas Day Together

 

Winner:

Saidah Jameel Sultana, Pure Hearts                                                                             Nominator: Rana Nazir, British Kashmiri Women’s Council

 

Good Neighbour Award Presented by Rt. Hon Shabana Mahmood MP

This award is to recognise someone with a heart of gold, who is always on hand to help out their neighbours and make everyday life better for their neighbours

 

Finalist:

PC Ian NorthCott, West Midlands Police                                                                      Nominator: Catherine Cotter, Birmingham Children’s Hospital

Special Constable Steve Smith, West Midlands Police                                             Nominator: PC Mohammad Sultan Uddin, West Midlands Police

 

Winner:

Dennis Hamilton, Newtown Neighbourhood Forum                                                  Nominator: Sergeant Michele Birch, West Midlands Police

 

Environment Champion Award Presented by Phil Loach WM Chief Fire Officer

This award is to recognise an individual or an organisation who has been helping to make positive improvements to the environment

 

Finalist:

Umar Bahadur, Sparkbrook Neighbourhood Forum                                                  Nominator: Mohammed Ashraf, Sparkbrook Neighbourhood Forum

Washwood Heath NT West Midlands Police                                                               Nominator: Cllr Mariam Khan, Birmingham City Council

 

Winner:

JunkBusters                                                                                                                       Nominator: Peter Larkin, University of Birmingham

 

Sports Award Presented by Rt. Hon Phil Bennion MEP

This award is to recognise an individual or a club that has supported people to realise their full potential and sporting talent

 

Finalist:

Mr. Perry Smythe & Mr. Simon Davies, Bike North Birmingham                                Nominator: Bryn Lewis, Bike North Birmingham

Faruk Qazi, Forward Drive Cricket Academy                                                                  Nominator: Amar Khalil, West Midlands Police, Handsworth NT

 

Winner:

Naz Khan, SOUTH&CITY COLLEGE BIRMINGHAM                                                     Nominator: PERWEZ IQBAL, SOUTH&CITY COLLEGE BIRMINGHAM

 

Special Community Recognition Award:

Rt. Hon John Hemming MP

Rt. Hon Lorely Burt MP

Rt. Hon Phil Bennion MEP

Rt. Hon Shabana Mahmood MP

 

Awards Presented by organiser and community leaders

Nozmul Hussain

Iqbal Soleman & Jahid Choudhury

Abdullah Ismail